Creative Teaching and Learning Erasmus Project
General information for the Creative Teaching and Learning Erasmus Project
Project Title
Creative Teaching and Learning
Project Key Action
This project related with these key action: Cooperation for innovation and the exchange of good practices
Project Action Type
This project related with this action type : Strategic Partnerships for Schools Only
Project Call Year
This project’s Call Year is 2016
Project Topics
This project is related with these Project Topics: ICT – new technologies – digital competences; Key Competences (incl. mathematics and literacy) – basic skills; Creativity and culture
Project Summary
Светът все повече се нуждае от хора с творческо мислене и креативна нагласа за решаване на трудните проблеми, които се изправят пред нас.Креативните хора нямат готови отговори, но те откриват нови идеи и търсят нови възможности.Те притежават оптимизъм и могат да решат трудните ситуации на нашето съвремие -бежанската криза, опасността от терористични атаки, замърсяването на нашата планета, климатичните промени. Развиването на креативно мислене в учениците и учителите (директно и индиректно) ще бъде нашият скромен принос за подобряване на социума, в който живеем. Нашият проект промотира равнопоставеността, социалното сближаване, активното гражданство и повишаването на творчеството и иновациите в европейското образование. Седем училища от България, Португалия, Гърция, Кипър, Англия, Испания и Швеция проучваха и прилагаха творческо / иновативно съдържание, базирано на ИКТ, като използваха нови педагогически техники и средства предназначени да развият в 15-18 годишни ученици умения за креативно учене и креативни умения за преподаване в техните учители.
Добавената стойност на дейностите за преподаване, обучение и трениране, които приложихме в нашия проект е в насърчаването на творческото преподаване и творческото обучение като необходимо условие за подобряване на образователната среда в училищата, за да бъдат те релевантни на съвременното общество.
Проектната идея получи своето изпълнение чрез 48 уъркшопи за креативно преподаване и учене, които бяха представени от учителите от проектния екип за различни учебни предмети- математика, физика, химия, биология, история, география, философия, психология, етика, ИКТ, английски език и литература, спорт, музика, театър. Учителите от партньорските училища водеха тези уъркшопи съобразно техните възможности и компетенции в съответната област и откриха различни начини да бъдат иновативни и изобретателни.
Според нас най-добрият модел на преподаване е този, в който се развиват умения за творческото преподаване директно в практиката. Участващите учители в уъркшопите споделиха новоизучените методи с учители и ученици в собствените си училища, които нямаха възможност да участват в мобилностите и са извън проекта.Този подход на споделяне и разпространение на проектните резултати подобри преподавателските условия в участващите училища и отговори на очакванията на модерното време. Креативността в преподаването доставяше знанието на учениците по много по-лесен, разбираем и атрактивен начин и учениците се учеха да мислят креативно и да решават поставените им задачи по креативен начин.
Двегодишната екипна работа на участващите учители от партньорските училища резултира в електронна книга “Creative Teaching”, в която са публикувани 18 креативни уроци по различни учебни дисциплини. Книгата е публична и е достъпна за всички учители от Европа. Единадесет от включените материали в книгата са публикувани на 6 езика- английски, български, испански, португалски, гръцки и шведски.
В книгата има включена и добавена реалност- снимки с вградени видео файлове от уоркшопите и презентациите на учителите.
Партньорските училища създадоха и паралелен eTwinning проект, който беше и ще бъде използван да осигури устойчивост на проекта и лесно разпространение на проектните резултати до повече европейски училища.
Проектните дейности в това число и проведените уъркшопи бяха заснети и техните видео файлове са публикувани в създадения проектен
Youtube channel.
Учениците участваха в три конкурса- за изработване на лого на проекта, за създаване на оригинална пиеса на английски език и конкурс за създаване на оригинална песен на английски език. Участващите ученици в дейностите за обучение, преподаване и учене проведени в Испания, Португалия, Гърция и Англия имаха възможност да работят в международни екипи, които поставиха на сцена две театрални постановки и се състезаваха в състезанието “Brain without limits” .Ученици и учители участваха в драма уъркшопи, ИКТ уъркшопи за използване на различни интернет ресурси и редактиране на филми. Учениците от партньорските училища изразиха своите впечатления и оценки на проектните дейности в ученическо списание, което имаше 4 издания. На базата на впечатлунията на участниците в мобилностити изготвихме Културен справочник за партньорските региони.
Проведохме проектно базирано учене посветено на 100 годишнината от края на Първата световна война и създадохме онлайн брошура- „WWI- Untold stories”.
Ученици и учители участваха в три креативни театрални уъркшопи. Видеа с театраните упражнения могат да бъдат видяни в публичния проектен видео канал и използвани за създаване на креативен мениджмънт в класната стая.
Дейности за обучение, преподаване и учене за ученици и за учители бяха проведени в Испания през декември 2016, в Португалия през април 2017, в Гърция през ноември 2017 и в Англия през април 2018. Три транснационални срещи бяха проведени в България през октомври 2016, в Кипър през май 2017 и в Швеция през юни 2018.
EU Grant (Eur)
Funding of the project from EU: 97975 Eur
Project Coordinator
SOU Ekzarh Antim I & Country: BG
Project Partners
- Escola Secundaria Maria Amália Vaz de Carvalho
- FLORIDA CENTRE DE FORMACION SOCIEDAD COOPERATIVA
- 17 LYKEIO ATHINON
- American Academy Larnaca Alumni Foundation
- Astor College for the Arts
- Killorglin Community College
- Bromma gymnasium